Beskrivelse
En af de sorter, der bliver ved med at overraske! Acid Dough er resultatet af at krydse et udvalg af Lilly (Queen Mother x Congo) med den berømte OG Badazz.
Høj Yield hurtige blomster!
To af de fremragende egenskaber ved Acid dough er den høje produktion af blomster og hurtigheden i dens blomstringsfase. Violette toner i de udvendige blomster angiver deres følsomhed over for kolde temperaturer, noget meget tilrådeligt, når blomstringen slutter, da det vil forbedre harpiksproduktionen og dens endelige udseende.
Sød aroma
Dens smag er en perfekt blanding af sød og sur, ligesom en ananas godbid. En blanding, der vil overraske eksperterne på det europæiske og amerikanske marked, da deres slægt ikke kommer fra de klassiske kommercielle linjer.